Branża przeprowadzkowa

Branża przeprowadzkowa

Branża przeprowadzkowa z naszej perspektywy, czyli opinia opublikowana na portalu Polskiego Stowarzyszenia Przeprowadzkowego. Napisana kilka lat temu, a jednak nadal aktualna – nawet w świecie zmienionym przez pandemię Koronawirusa.

Branża przeprowadzkowa kieruje się bardzo specyficznymi prawami.

Z jednej strony jest to część rynku, którą bardzo łatwo „popsuć”. Popsuć nieuczciwą konkurencją, zaniżaniem cen przez małe rodzinne „firmy”. Popsuć zalewem odbijanych na xero ogłoszeń „transport tanio”. Jest to o tyle łatwe, że przy powierzchownym spojrzeniu ewentualny Klient może dojść do wniosku, że jest to branża stosunkowo prosta. Idąc za takim myśleniem – cóż może być skomplikowanego w przewiezieniu kilku mebli i pudełek? Wydaje się, że opcja tańsza jest w tym przypadku opcją równie korzystną jak opcja bardziej profesjonalna.

Z drugiej strony – jest to branża w której zawsze na dłuższą metę wygrywa najlepsza jakość usług, a ta zawsze łączy się z odrobinę wyższą ceną.

Firma Wea Przeprowadzki Lublin znajduje się w czołówce firm przeprowadzkowych w województwie lubelskim, gdzie kryzys i jedna z wyższych stóp bezrobocia daje się odczuć wśród lokalnej społeczności. Lublin i okolice są bardzo specyficznym rynkiem dla branży przeprowadzkowej, gdzie – zwłaszcza w dobie kryzysu – Klienci szukają oszczędności za wszelką cenę, również wybierając najtańsze rozwiązania transportowe – nawet te ewidentnie poniżej granicy opłacalności działania legalnej firmy przeprowadzkowej. Z moich doświadczeń wynika, że są to zwykle tylko pozorne oszczędności.

Obserwuję jednak, że coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że bardzo często opcja najtańsza jest gorsza od opcji – po prostu – taniej, ponieważ drobna rozbieżność w cenie może nieść za sobą ogromną różnicę w jakości. Zwłaszcza większe firmy po prostu nie mogą pozwolić sobie na wybór tanich, małych firm, których jakość usług nie jest potwierdzona żadnymi referencjami. Wydaje mi się, że przed branżą przeprowadzkową na mniejszych rynkach, na przykład rynku lubelskim, stoją dwa zasadnicze zadania.

Wyzwania w branży przeprowadzkowej

Po pierwsze należy budować świadomość wśród klientów firm przeprowadzkowych, że tylko wygórowane standardy oczekiwanych usług mogą przynieść prawdziwe oszczędności na każdym etapie usługi przeprowadzki oraz po podliczeniu wszystkich kosztów po jej zakończeniu.

Po drugie należy dążyć do motywowania samych firm przeprowadzkowych, aby starały się sprostać tym wysokim standardom. Tylko w ten sposób usługi przeprowadzkowe będą prestiżową i przynoszącą satysfakcję branżą. Genialny hokeista Wayne Gretzky mówił „jadę zawsze tam, gdzie krążek będzie za chwilę, a nie tam, gdzie już był”. Wierzę, że strategią rozwoju, również na mniejszych rynkach, jest właśnie przyszłościowe budowanie marki firm przeprowadzkowych w oparciu o fundament jakości usług. Między innymi dlatego staramy się o przyjęcie do elitarnego grona firm przeprowadzkowych zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Przeprowadzkowym.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *