Przeprowadzka i zwierzęta

przeprowadzka i zwierząt

Przeprowadzka i zwierzęta, czyli jak przygotować naszych pupili do przenosin. Porady przygotowane przez Karola Kędziore z firmy Arctus Zoo, której sklepy zoologiczne w Lublinie zajmują się nie tylko zoologią, ale również wędkarstwem i akwarystyką. Zapraszamy! Lublin, REAL, ul. Chodźki 14, tel 081 740 29 29 i ul. Bursztynowa 1, tel. 081 527 49 44

Akwarium

Gdy wyprowadzamy sie ze starego mieszkania i chcemy zatrzymać akwarium, najlepszym pomysłem wydaje się po prostu spuszczenie wody i przewiezienie go. Możemy to jednak zrobić w bardziej przemyślany sposób:

Przed planowanym łowieniem ryb nie karmimy ich przez minimum jeden dzień. W ten sposób lepiej zniosą stres związany z podróżą. Z akwarium należy odłowić ryby oraz inne zwierzęta i umieścić je w wiadrze z wodą z akwarium do której jest doprowadzony wężyk z powietrzem.

Dobrym pomysłem jest dodatnie do wody preparatu, który pomoże rybom lepiej znieść stres. Podczas drogi do nowego lokum powinniśmy napowietrzać wodę za pomocą brzęczyka zasilanego bateryjnie, który można kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych lub napełniając worki z rybami tlenem.

Po przywiezieniu ryb na miejsce wyłączamy przenośny brzęczyk, a podłączamy brzęczyk zasilany z gniazdka. Następnie spuszczamy wodę do poziomu 5-10cm pozostawiając żwir oraz część dekoracji w nienaruszonym stanie w miarę możliwości zatrzymujemy też część wody z akwarium. Taki zabieg oszczędzi nam później problemów ze startem świeżego akwarium. Należy pamiętać aby usunąć duże kamienie i korzenie, które mogą stłuc szybę.

Do górnej krawędzi przyklejamy za pomocą taśmy lub silikonu szybę/dyktę/pleksę o wymiarach dna akwarium i całość zabezpieczamy styropianem. Po ustawieniu akwarium na nowym miejscu wlewamy starą wodę i uzupełniamy świeżą uzdatnioną preparatem neutralizującym chlor i metale ciężkie. Dodajemy szczepy bakterii, które pozwolą na szybsze zarybienie zbiornika. Po 24 godzinach możemy wpuszczać ryby.

Gryzonie / Ptaki

Drobne zwierzęta możemy przewozić bezpośrednio w klatce uprzednio wyjmując z niej elementy, które mogą zrobić krzywdę zwierzęciu (poidełka, miseczki, domki). Klatkę obkładamy dookoła tekturą uprzednio robiąc w niej otwory tak, aby nasz pupil miał czym oddychać. W zaciemnionej klatce lub specjalnie przeznaczonym do tego celu pojemniku transportowym chomik, królik czy kanarek będzie się czuł bezpieczniej. Przez pierwsze 3-4 dni należy dać zwierzakowi czas na oswojenie się z nowym otoczeniem.

Kot

Zazwyczaj nasza pociecha jest niesforna i nie lubi podróży, kręci się po aucie i rozprasza naszą uwagę. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w odpowiedni transporter dopasowany do wielkości zwierzaka i w nim umieścić pupila.

Pies

Możemy umieścić psa w transporterze wielkością dobranym do jego rasy. Dobrze wyposażone sklepy zoologiczne mają na stanie transportery dostosowane do transportu lądowego i lotniczego a więc i wyjazd na dłuższą trasę z naszym pupilem już nie stanowi problemu.
Dla bezpieczeństwa zwierzaka oraz nas samych możemy kupić specjalny pas bezpieczeństwa przeznaczony dla psa – po to by nie kręcił się po aucie i przy hamowaniu nie ześlizgiwał się na przednie siedzenie. Drugi koniec pasa (z karabińczykiem) najlepiej przypiąć do szelek, by nie ciągnąć psa za szyje. Podczas przewożenia średnich i dużych psów dodatkowo na tylnym siedzeniu samochodu możemy umieścić specjalną matę do przewożenia zwierząt – po to, by pies ich nie zniszczył.

Tak zabezpieczone zwierzęta możemy przewozić bez postoju przez 2-3 godziny. Po tym czasie należy zrobić 15 minutowy postój aby pupil mógł napić się wody, rozprostować łapy i załatwić swoje potrzeby. Po dotarciu do nowego domu umieszczamy kojec lub ulubiony kocyk w miejscu przeznaczonym dla psa czy kota i dajemy mu swobodnie zapoznać się z otoczeniem. Przez pierwszy tydzień zwierzaki mogą poruszać się niepewnie po nowym domu. Ale wraz z czasem przyzwyczają się do nowego otoczenia i znajdą swoje ulubione miejsca.

Zwierzęta terrariowe

Jeśli naszym pupilem jest wąż, pająk lub jaszczurka postępujemy z nim tak, jak w przypadku kota. Węże umieszczamy w bawełnianych workach, a następnie w pudełku z papierem. Jaszczurki w kartonowych pudełkach z otworami po to, by oszczędzić im niepotrzebnego stresu. Terraria zabezpieczamy w podobny sposób co akwarium, wyjmując z nich elementy mogące stluc szybę. Dekoracje owinięte w gazetę należy spakować w oddzielne pudełko, które można umieścić w terrarium. Nie karmimy węży 5 dni przed transportem. W przypadku jaszczurek musi być to 1 dzień. Zabieg taki jest potrzebny, aby pupil zaczął jeść po transporcie.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *